Zawody rowerowe – co musisz koniecznie mieć przy sobie

15

Mar 2018

Każdy start w zawodach rowerowych to ekstremalne wyzwanie. W końcu chodzi nam o to, aby sprawdzać swoje możliwości. Aby móc w pełni skupić się na dobrym wyniku warto dobrze się przygotować. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie elementy wyposażenia powinniście mieć ze sobą zawsze na wyścigu szosowym, a jakie na zawodach MTB.

Chociaż w dzisiejszych czasach nie brakuje doskonale przygotowanych wyścigów rowerowych, ostatecznie to właśnie od nas zależy, jak przygotujemy się na wszelkie niespodzianki. Chociaż w dobrym tonie jest pomagać innym i nie zostawiać nikogo samego sobie na trasie wyścigu, to jednak pozostawmy takie sytuacje na okoliczności ekstremalne. Nie psujmy innym zabawy z powodu tego, że zapomnieliśmy czegoś zabrać na trasę, lub nie pomyśleliśmy, że picie skończy nam się przed bufetem.

Oczywiście każdy uczy się na błędach i po czasie sami najlepiej ustalicie, co powinniście mieć zawsze przy sobie. Kolejne usterki i niespodzianki uczą eliminować elementy na wyposażeniu zbędne, a pokazują, które przydają się praktycznie zawsze. Trzeba jednak jakoś zacząć, a zapewniamy Was, że podane przez nas przykłady to prawdziwy wyścigowy must have.

Co zabrać ze sobą na wyścig szosowy

Nie będziemy tutaj wspominać o takich kwestiach jak to, że przede wszystkim powinniśmy mieć przy sobie w pełni sprawny rower i kask. To są rzeczy oczywiste i mamy nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł zlekceważenia tych elementów. Skupmy się więc na tych mniej oczywistych, a niezmiennie przydatnych kwestiach.

Zacznijmy od tego, co pomoże nam uniknąć problemów technicznych. Kieszonki kolarskiej koszulki są naprawdę pojemne i pomieszczą wszystko to, co niezbędne na nawet bardzo długim wyścigu. Obowiązkowo więc zabierzmy ze sobą zapasową dętkę, pompkę, łyżki do opon i zestaw kluczy typu scyzoryk. Ten ostatni im lepiej będzie rozbudowany, tym większa szansa, że pozwoli sobie poradzić z dosłownie każdym problemem. Warto, aby miał np. skuwacz do łańcucha, bo obok przebicia dętki to właśnie problemy z łańcuchem są jedną z najczęstszych wyścigowych usterek.

Dla pewności oprócz zapasowej dętki warto też wozić ze sobą łatki. Zajmują mniej miejsca niż dętka, a w sytuacji skrajnej pozwolą poradzić sobie z więcej niż jednym kapciem.

Już planując nasz start w wyścigu uwzględnijmy warunki pogodowe i ubierzmy się stosownie do nich. Niezależnie jednak od tego warto mieć przy sobie zawsze lekką, składaną rowerową kurtkę – wiatrówkę. Nie tylko chroni ona przed deszczem, ale i pozwoli się ogrzać na zjazdach i przy nagłej zmianie pogody.

Nawet jeśli startujemy w wyścigu na którym zapewniono bufety, warto mieć przy sobie minimum jedzenia oraz dwa bidony o pojemności np. 550 ml. Są bardziej poręczne niż jeden duży, a przy tym spokojnie wystarczą na długą trasę. Pamiętajmy też o czymś do jedzenia. Kolarska klasyka nakazuje, żeby był to banan lub chociażby batonik proteinowy. Im mniej czekolady, tym lepiej. Nie chodzi nam tu o zbędne kalorie. Pod wpływem słońca i temperatury po prostu się roztopi i mocno utrudni jedzenie.

Co zabrać na maraton MTB

Pewne elementy w przypadku wyścigu MTB są takie same, jak w przypadku zawodów szosowych. Różnica polega na tym, iż w przypadku np. maratonu na dłuższy dystans warto rozważyć zabranie ze sobą małego plecaka. Dzięki temu będziemy w stanie nie tylko zabrać ze sobą więcej, ale także będzie mniejsze ryzyko pogubienia bidonów, lub elementów wyposażenia wypadających z kieszonek.

Plecak taki jak Kross Desert jest mały i poręczny. Nie ogranicza swobody ruchów i ułatwia wentylację pleców. Swobodnie zmieścimy do niego cały wyścigowy ekwipunek, a także zapas jedzenia i bukłak z piciem.

W przypadku górskich wyścigów warto też zabierać ze sobą więcej niż jedną dętkę. W razie jej przebicia wymiana na nową z pewnością zabierze mniej czasu niż łatanie, które dodatkowo w ciężkich warunkach pogodowych może się okazać wyjątkowo uciążliwe.

W poprzednich wpisach pisaliśmy o tym, jak przygotować się do pierwszego startu w wyścigu szosowym oraz w maratonie MTB.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top