Wymiana opon rowerowych

27

Kwi 2017
Serwis rowerów KROSS

Wymiana opon rowerowych to jedna z prostszych czynności dzięki której możemy poprawić osiągi naszego roweru. Kiedy najlepiej dokonać tego zabiegu? Jak wybierać nowe ogumienie? To wcale nie takie trudne.

Wiosna to naturalnie doskonały czas, aby sprawdzić stan ogumienia w naszym rowerze. Opony, jak dobre by nie były z czasem się zużywają. Nawet jeśli los oszczędził im spotkań z ostrymi przedmiotami, zwykłe tarcie, a nawet wiek maja wpływ na ich stan. Zjawisko to rzecz jasna dotyczy każdego typu opon, zarówno w rowerach miejskich, szosowych jak i górskich.

Opony – kiedy wymienić?

Jeśli celujemy w eksploatację opon do momentu w którym się zużyją, a nie wymianę na model bardziej zaawansowany jest kilka sposobów na stwierdzenie stanu ich wyeksploatowania. W przypadku opon do rowerów górskich – jest to oczywiście wytarcie bieżnika. Jednak nie tylko. Kiedy opona stała się bardziej podatna na przebicia, a jej ścianki są wiotkie, to również czas na wymianę. Niestety w przypadku opon rowerowych nie ma wskaźnika zużycia, jak w samochodzie więc pomiarów należy dokonywać na oko. Kiedy bieżnik mało wystaje nad płaską część gumy – czas na zmiany.

W przypadku opon szosowych, albo gładkich opon do rowerów np. miejskich należy zwrócić uwagę, czy powierzchnia gumy jest jednolita. Jeśli przebija się przez nią oplot, albo np. przetarta wkładka antyprzebiciowa – los opony jest przesądzony. Zmiany lepiej dokonać zawczasu, aby uniknąć niespodzianki i przebicia opony w trasie.

Jak polepszyć osiągi poprzez zmianę opon?

Oczywiście czysto eksploatacyjna zmiana opon to jeden temat. Drugi, to wpływ opon na osiągi naszego roweru i komfort jazdy. Niezależnie od typu roweru opony lżejsze mocno obniżą bezwładność kół dzięki czemu rower będzie bardziej dynamiczny. W przypadku rowerów górskich dobierajmy też bieżnik do naszego stylu jazdy. Drobna, niska kostka bieżnika świetnie nadaje się na suche trasy i jest bardzo szybka. Wyższe klocki bieżnika, zwłaszcza po bokach, stabilizują rower w błocie i na mokrych trasach.

W przypadku rowerów turystycznych czy miejskich warto szukać opon wzmocnionych z wkładkami antyprzebiciowymi. Mają one wyższą odporność na uszkodzenia, lepiej też znoszą upływ czasu i kilometrów – co przyda się, kiedy jeździmy naprawdę dużo.

Dbanie o dobry stan opon i kupowanie markowych, sprawdzonych produktów to nie tylko poprawa osiągów jazdy. To przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa – w końcu opona ma kluczowe znaczenie dla utrzymania trakcji w różnych warunkach.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top