Uniwersalne rowery turystyczne i miejskie

28

Mar 2019

Codzienna rowerowa komunikacja to już nie tylko kwestia mody i ekologii, ale także zdrowego rozsądku. W końcu po co tracić czas w korkach, skoro można do pracy i szkoły wygodnie dojechać rowerem. Szukając idealnego roweru do miasta często wybieramy pomiędzy typowymi rowerami miejskimi, a rowerami turystycznymi. Często są do siebie bardzo podobne. Postanowiliśmy przyjrzeć się podobieństwom i różnicom pomiędzy nimi i pomóc Wam wybrać, który typ będzie dla Was lepszym wyborem.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie rowery głównie można oglądać na ulicach polskich miast? Nawet jeśli w tym badaniu uwzględnimy powyciągane ze strychów i ledwo jeżdżące relikty przeszłości, to daje się zauważyć kilka wiodących trendów. W końcu rower na co dzień musi spełniać kilka kluczowych wymogów. Oczekujemy od niego wygody, prostoty obsługi i funkcjonalności. Musi nam umożliwić szybkie docieranie z punktu A do punktu B. Dobrze, jakby umożliwił uwolnienie się od plecaka i toreb, więc wszelkiej maści bagażniki są tu mile widziane. Na rowerze coraz częściej podróżujemy też cały rok, więc praktyczne błotniki również by się przydały. Krótki dzień jesienią i zimą wymaga oświetlenia. Na tego typu rowerze nie jeździmy też w stroju sportowym, więc dobrze, aby jego siodełko ułatwiało jazdę w casualowej odzieży.

Mając tak określone wymagania możemy skupić się nad wyborem konkretnego roweru. Komfort, bogate wyposażenie i funkcjonalność to cechy, które najlepiej pasują do rowerów turystycznych i miejskich. Chociaż patrząc po nazwie wybór tego, który idealnie sprawdzi się w mieście powinien być prosty, to jednak obydwa powyższe typy mają swoje plusy i minusy.

Jak używasz roweru miejskiego?

Wyboru roweru idealnego do naszych codziennych zastosowań powinniśmy zacząć od określenia, jak najczęściej z roweru korzystamy. Ważne będzie to, jak wygląda nasza trasa do szkoły i pracy, a także w jakiej okolicy mieszkamy.

Chociaż niektóre modele rowerów miejskich i turystycznych wyglądają bardzo podobnie, to pewne elementy ich wyposażenia sprawiają, że sprawdzą się one w różnych warunkach. Z założenia większość rowerów miejskich stworzona jest do jazdy w spokojnym tempie i po płaskich trasach. Widać to szczególnie po elementach takich, jak chociażby napędy rowerów miejskich. Modele wyposażone w przerzutki zabudowane wewnątrz tylnej piasty nie oferują tak dużego zakresu dostępnych biegów, jak rowery turystyczne z zewnętrzną przerzutką i np. trzema blatami na korbie.

Oczywiście często stosowane w rowerach miejskich przerzutki takie jak Shimano Nexus mają w mieście szereg zalet. Są bardzo trwałe i trudne do uszkodzenia, bo praktycznie nie wystają poza obrys roweru. Wymagają minimum zabiegów serwisowych i bardzo dobrze radzą sobie z jazdą w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego są świetnym wyborem wtedy, kiedy roweru chcemy używać tylko w mieście i na płaskich, krótszych trasach.

Kolejna sprawa to sama konstrukcja i geometria roweru. Typowe rowery miejskie z bardzo nisko poprowadzoną ramą i wygiętą kierownicą pozwalają na zajęcie wyprostowanej pozycji. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na krótkich trasach ułatwiając jazdę w stroju codziennym. Tak prosta pozycja będzie jednak utrudnieniem podczas pokonywania podjazdów i zjazdów. Jeśli jesteście zainteresowani klasycznymi rowerami miejskimi, koniecznie odwiedźcie stronę marki Le Grand. Le Grand to marka rowerów miejskich. Rowery produkowane są w fabryce Krossa w Przasnyszu.

Jeśli jednak wiemy, że na naszej codziennej trasie jest więcej górek, a także chcemy rowerem pokonywać dłuższe trasy poza codziennymi dojazdami, to warto zastanowić się nad rowerem turystycznym.

Rower turystyczny – rower uniwersalny?

Oczywiście modele turystyczne nigdy nie będą aż tak komfortowe na co dzień, jak typowe modele miejskie. Pomimo rekreacyjnej geometrii muszą uwzględniać możliwość pewnego i bezpiecznego pokonywania podjazdów i zjazdów. Zdecydowanie nie ustępują jednak modelom miejskim funkcjonalnością. Modele takie jak seria Kross Trans oferują bogate wyposażenie podnoszące możliwości roweru w trasie i na co dzień. W końcu elementy takie jak oświetlenie z własnym zasilaniem, błotniki i bagażnik przydadzą się nie tylko w trakcie wyprawy. Pozwolą też na wygodne przewiezienie codziennych sprawunków.

Zastanawiając się pomiędzy rowerem miejskim, a turystycznym warto dobrze przeanalizować nasze potrzeby i wybrać rower idealny do naszych preferencji. Zarówno typowe mieszczuchy, jak i rowery turystyczne mają dużo zalet i mogą dać nam mnóstwo przyjemności z jazdy, pozwalając oszczędzać czas i pieniądze podczas codziennych dojazdów.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top