Sprawdź czym różnią się rowery trail i enduro

21

Cze 2017

Poszukując nowego roweru górskiego coraz częściej spotkamy się z takimi nazwami jak trail i enduro. Na pierwszy rzut oka obydwa typy są do siebie podobne. Wyjaśniamy, na czym polega różnica między nimi?

W rowerowym świecie nazewnictwo podlega ciągłym zmianom. Ewolucji ulegają też same rowery – w końcu łatwo zauważyć, iż topowe maszyny z roku 2017 niewiele przypominają modele sprzed 20, a nawet 10 lat. Zmienia się wszystko – technologie, materiały. Przed projektantami pojawiają się zupełnie nowe możliwości. Jeszcze kilka – kilkanaście sezonów temu nie mieliśmy przecież szans na regulowane sztyce, kilka różnych rozmiarów kół czy tak dużą dostępność ram karbonowych. Oprócz rowerów zmieniła się też sama scena kolarstwa górskiego. Oczywiście dalej istnieje podział na osoby preferujące górskie ściganie spod znaku XC, enduro oraz fanów downhillu.

Ogromny wpływ na zmianę rowerów miało też pojawienie się zupełnie nowych typów tras. Rychlebskie Ścieżki, Single Track pod Smrekiem, Enduro Trails, Srebrna Góra – naprawdę trudno zliczyć wszystkie istniejące i właśnie powstające miejsca dla fanów MTB. Nowe trasy sprzyjają budowie nowych generacji rowerów – świetnie zjeżdżających ale i pozwalających na efektywne podjazdy, mowa oczywiście o rowerach trail i enduro.

Enduro – waga ciężka

Oczywiście dzięki nowym możliwościom rowery enduro wcale nie muszą być ciężkie – przynajmniej jeśli chodzi o wagę. Stworzono je po prostu z myślą o najcięższych zastosowaniach. Modele takie jak Kross Moon mają duży skok zawieszenia i agresywną geometrię dzięki czemu świetnie radzą sobie na bardzo trudnych trasach. W rękach wytrawnego zawodnika pozwalają na rywalizację nawet z rowerami zjazdowymi – pozostając dużo bardziej uniwersalnymi i funkcjonalnymi.

Oczywiście bardzo duży skok zawieszenia, pancerna konstrukcja i mocno agresywna geometria powodują w przypadku tego typu rowerów pewne ograniczenia. Lepiej sprawdzają się na trasach typowo górskich, w trudnym terenie, gdzie większy nacisk kładzie się na zjazdy. Dla zastosowań bardziej uniwersalnych i w mniej wymagających warunkach lepiej sprawdzają się rowery trail.

Trail – maksimum przyjemności z jazdy

Rowery trailowe jak sama nazwa wskazuje stworzono z myślą o zabawie na szlaku. Niezależnie od tego, czy to krótka i kręta ścieżka niedaleko domu czy całodzienna wyprawa w górach, konstrukcje tego typu mają dać nam maksimum przyjemności z jazdy. Rowery trail mają lekko i efektywnie podjeżdżać przy zachowaniu jak najlepszych możliwości na zjazdach.

W ramach rowerów trailowych możemy wyróżnić zarówno konstrukcje z pełnym zawieszeniem takie jak Kross Soil czy Soil Ex jak i modele ze sztywną ramą – Dust, Grist, Smooth Trail i Pure Trail. Oczywistym plusem tych drugich jest prostsza konstrukcja i związana  z nią niższa cena zakupu.

Dodatkowo zwiększeniem możliwości rowerów trail jest często pojawiająca się w tej grupie technologia kół plus. Znajdziemy ją min. w Kross Grist i Smooth Trail – szerokie opony pozwalają na bezpieczną jazdę z bardzo niskim ciśnieniem, co radykalnie zwiększa komfort jazdy i przyczepność

Rowery trail są świetnym wyborem dla osób poszukujących przede wszystkim uniwersalności. Bardzo dobrze zjeżdżają, a dzięki lekkiej konstrukcji i mniejszemu skokowi zawieszenia można na nich też bez większego wysiłku odbyć rowerową wycieczkę z rodziną, czy wyskoczyć na maraton.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top