Rowery elektryczne a regulacje prawne

4

Maj 2019

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem pierwszego roweru elektrycznego zadaje sobie pytanie, czy z jazdą na tego typu rowerze wiążą się jakiekolwiek prawne ograniczenia. Przyjrzeliśmy się temu tematowi zarówno na przykładzie rowerów górskich, jak i tych miejskich i turystycznych.

Nasze obawy i skojarzenia dotyczące rowerów elektrycznych najczęściej wiążą się z tym, iż wiemy, że w rowerach tych jest silnik. Zaczynamy się zastanawiać, czy w związku z tym na tego typu rowerze możemy dalej wjechać wszędzie tam, gdzie nie było to problemem dla jego tradycyjnego roweru. Mamy też wątpliwości, czy eksploatacja roweru elektrycznego wymaga jakichś specjalnych umiejętności i uprawnień.

Osoby dużo jeżdżące w terenie zastanawiają się też nad tym, czy wspomagany elektrycznie rower nie stanowi jakiegoś większego zagrożenia na szlaku i czy dalej jest w pełni ekologiczny.

Spokojnie: ebike to dalej rower

Wszystkich tych, którzy obawiają się jakichkolwiek ograniczeń związanych z jazdą na rowerach elektrycznych uspokajamy – to dalej rower. Modele oferowane przez producentów takich jak Kross muszą spełnić wszystkie normy prawne wymagane w Unii Europejskiej, a to oznacza, że dalej muszą być przede wszystkimi rowerami. Przypomnijmy, że przepisy wymagają, aby rower elektryczny miał wspomaganie ograniczone silnikiem o mocy max. 250W, dostępne do prędkości 25 kilometrów na godzinę. Dodatkowo poruszania się tego typu pojazdem wymaga pedałowania, a silnik elektryczny może jedynie wspomagać rowerzystę. Pojazd, który może poruszać się samoczynnie, przy użyciu np. manetki gazu już rowerem nie jest.

W związku z powyższym na rowerze elektrycznym można poruszać się w zgodzie z dokładnie tymi samymi przepisami, które dotyczą tradycyjnych rowerów. Możemy poruszać się po drogach rowerowych i drogach tradycyjnych, nie dotyczą nas strefy parkowania i ograniczenia ruchu. Na rowerze elektrycznym wolno nam wjechać wszędzie tam, gdzie dozwolony jest ruch rowerów tradycyjnych.

Jeśli chodzi o kwestie formalne, to jazda na rowerze elektrycznym wymaga tak samo, jak na jego tradycyjnym odpowiedniku posiadania karty rowerowej, lub dowodu osobistego (czyli ukończenia 18 roku życia).

W harmonii z przyrodą

Na łonie przyrody rower elektryczny nie jest w żaden sposób bardziej uciążliwy dla środowiska niż jego tradycyjny odpowiednik. Jest pojazdem bezemisyjnym, a jednostki elektryczne takie jak stosowane w rowerach Kross Shimano STEPS są niezwykle ciche, nie generując więcej hałasu niż ten, jaki możemy usłyszeć w przypadku roweru tradycyjnego. Sposób działania silników elektrycznych w rowerach z systemem Shimano STEPS jest dobrany tak, aby zapewnić płynną jazdę. Wspomaganie rozwijane jest w sposób płynny, nie powodując zrywania przyczepności koła, a tym samym np. uszkadzania nawierzchni ścieżek.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby cieszyć się w pełni obcowaniem z przyrodą, chłonąć jej zapachy i dźwięki. W końcu dalej poruszamy się na rowerze. Jedyną różnicą jest to, że nasz rower elektryczny często pozwoli nam dotrzeć dalej i szybciej.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top