Rękawiczki rowerowe na zimę – jak wybrać?

6

Gru 2018

Dobre rękawiczki na rower to kolejny element, który powinien być na liście wyposażenia każdego rowerzysty. O ile jednak w okresie letnim jest to kwestia przede wszystkim naszego komfortu, tak już w jesieni i zimie rękawiczki sprawiają, że jazda na rowerze w ogóle jest możliwa. Dzięki nowoczesnym materiałom i doświadczeniu w szyciu, współczesne rękawice pozwalają na naprawdę dużo.

Dłonie, stopy i głowa to niestety najbardziej narażone na wychłodzenia części naszego ciała. Ich zmarznięcie może nie tylko wpłynąć na komfort naszej jazdy na rowerze, ale także na nasze zdrowie. Dlatego myśląc o kompletowaniu rowerowego wyposażenia na chłodniejsze miesiące powinniśmy pomyśleć szczególnie o nich.

Wiele osób posiada w domu rowerowe rękawiczki bez palców, lub nawet te nieco bardziej zaawansowane, z tzw. długimi palcami. Jednak nawet jeśli z wyglądu pozornie przypominają one rękawice o których będziemy mówić dzisiaj, to ich zadania są zgoła inne. Letnie rękawice rowerowe mają nam zapewnić dobry chwyt kierownicy także wtedy, kiedy ręka się spoci. Zastosowane w nich żelowe, lub piankowe wkładki mają podnosić komfort tłumienia drgań kierownicy. Jednak przy ich projektowaniu dużą uwagę przykłada się także do dobrej wentylacji (jak np. w modelu Kross Rocker, czy Race Long 2.0), która nie nadaje się do jazdy w chłodnych warunkach.

Na jesień i wczesną wiosnę

Kiedy temperatury spadają, a pogoda robi się bardziej deszczowa, warto pomyśleć o rękawicach rowerowych, które będą przede wszystkim chroniły przed wiatrem, ale nie będą w stu procentach szczelną barierą utrudniającą wymianę powietrza. W końcu w warunkach przejściowych często jest tak, że zaczynamy jazdę na rowerze rano, kiedy jest jeszcze zimno, a kończymy w okolicach południa, gdy temperatury są zdecydowanie wyższe. Dlatego rękawice przejściowe muszą podnosić komfort chwytu, dbać o ochronę przed wiatrem, ale i nie dopuścić do spocenia dłoni.

Na takie warunki przygotowano rękawice Kross Controvento. Wykonano je tak, iż z góry nasze dłonie zakrywa materiał o zwiększonej odporności na przewiewanie i przemoczenie, podczas gdy pomiędzy palcami znajdują się panele wentylacyjne. Dodatkowo wysokie mankiety możemy uszczelnić z rękawami kurtki i bluzy, co dodatkowo podnosi ochronę przed zimnem. Znajdziemy tu też silikonowe aplikacje na wewnętrznej stronie, dzięki którym chwyt na kierownicy będzie pewny nawet, gdy będzie ona mokra.

Na duże mrozy

W warunkach bardzo niskich temperatur dłonie są wyjątkowo mocno narażone na przewianie. W końcu przy prędkościach 20, 30, a nawet więcej kilometrów na godzinę wiatr jest naprawdę lodowaty. Dlatego w tych warunkach musimy zapewnić sobie praktycznie pełną barierę przed wiatrem, aby umożliwić naszemu organizmowi ustabilizowanie właściwej temperatury dłoni.

Od pewnego czasu w produkcji rękawic na ekstremalne warunki stosuje się neopren przypominający nieco pianki stosowane przez płetwonurków. Stanowi on rewelacyjną ochronę przed zimnym powietrzem, pozwalając utrzymywać wewnątrz temperaturę naszego ciała.

Takie rozwiązanie znajdziemy w rękawicach Kross Glaciale. Materiał nie tylko świetnie chroni tu przed wiatrem, ale jest też odporny na wodę i bardzo elastyczny, przez co nie odczuwamy ucisku nawet podczas długiej jazdy w niskich temperaturach. Dodatkowo specjalne aplikacje silikonowe poprawiają chwyt kierownicy także w czasie deszczu, a układ z pięcioma swobodnymi palcami ułatwia obsługę klamek hamulcowych i manetek zarówno w rowerze górskim, jak i szosowym.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie odczucia są bardzo indywidualna kwestią zależną od poziomu odczuwania niskich temperatur przez każdego rowerzystę w innym stopniu. Warto więc przetestować kilka modeli i wybrać ten idealny dla siebie.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top