Rama stalowa, aluminiowa a może karbonowa?

6

Kwi 2017

Zastanawiając się nad wyborem nowego roweru szosowego lub górskiego często stajemy przed dylematem, jaki materiał ramy wybrać. Rama stalowa, aluminiowa czy karbonowa – jakie właściwie są ich plusy i minusy?

Oczywiście przez długie lata jedynym słusznym materiałem jeśli chodzi o produkcję rowerów była stal. Działo się tak z dość prostych względów – przez wiele lat nie było dostępnej technologii do właściwej obróbki innych materiałów. Pierwsze eksperymenty z ramami karbonowymi w rowerach to dopiero lata 80 XX wieku. Aluminium wbrew pozorom nie jest obecne w świecie rowerów wiele dłużej.

Rozwój nowych materiałów takich jak karbon czy aluminium ma związek przede wszystkim z dynamicznym rozwojem kolarstwa od czasu pojawienia się rowerów górskich. Skorzystały na tym rzecz jasne wszystkie inne odmiany dwóch kółek. Rowery szosowe, turystyczne, a nawet miejskie – wszędzie tam nowe materiały otworzyły przed projektantami nowe możliwości.

Stal – klasyczna i niezastąpiona

Przez ostatnie lata stal jako materiał produkcji rowerów popularnych była w mocnym odwrocie. Rowery górskie, szosowe, a nawet rekreacyjne modele turystyczne w wybitnej większości produkowano z lekkiego i taniego aluminium. Rama stalowa obecnie stosowana była jedynie w wyspecjalizowanych ramach do rowerowej turystyki czy ekwilibrystycznych rowerach retro. Od jakiegoś czasu widać jednak renesans tego materiału. Doskonałej jakości stalowe rurki Reynolds, jakie znajdziemy m. in. w rowerach trailowych Kross Smooth Trail i Pure Trail pokazują swoje możliwości. Stal obok drogiego karbonu to materiał o najwyższej zdolności pochłaniania wibracji. Jazda na nawet sztywnym rowerze wykonanym z rurek stalowych jest po prostu przyjemniejsza. Rama stalowa nie jest tak sztywna jak aluminiowa, potrafi się jednak odwdzięczyć innymi właściwościami. Obok wspomnianego pochłaniania wibracji ramy stalowe są też wyjątkowo wytrzymałe i łatwe w naprawie. Dzięki temu świetnie nadają się do produkcji rowerów trekkingowych i bikepackingu. Długie trasy w dzikie okolice z dużym bagażem – rama stalowa jest do tego stworzona.

Aluminium – lekkie, sztywne i niedrogie

Ramy aluminiowe praktycznie zdominowały świat nowych rowerów ze średniej półki cenowej. Zarówno modele szosowe jak i górskie wykorzystujące ten materiał są względnie lekkie i sztywne, a przy tym tańsze niż wykonane z włókien węglowych. Nowoczesne metody obróbki pozwalają też praktycznie dowolnie kształtować aluminiowe profile. Dzięki temu można uzyskać łagodne linie i praktycznie dowolną geometrię. Największą wadą ram aluminiowych jest ich..zbytnia sztywność. O ile nie jest to problem w rowerach rekreacyjnych tak w przypadku lekkich szosówek aluminium dużo gorzej niż stal czy karbon pochłania wibracje. Dlatego wiele modeli aluminiowych rowerów szosowych takich jak Kross Vento przednie widelce ma wykonane z karbonu.

Karbon – lekki sztywny i drogi w produkcji

Włókno węglowe chociaż z roku na rok jego produkcja jest coraz prostsza i tańsza dalej jest materiałem trudnym. Wymaga doskonałego projektowania, sterylnych warunków i drogich urządzeń produkcyjnych. Ma jednak niezaprzeczalne zalety bezcenne w przypadku rowerów wyścigowych. Zarówno MTB jak i szosa wykonana z karbonu będzie precyzyjna w prowadzeniu, lekka i wyjątkowo dynamiczna. Karbon pozwala też praktycznie dowolnie się kształtować dzięki czemu można z niego wykonać nawet najbardziej skomplikowane profile i kształty. Ramy wykonane z włókna węglowego są też bardzo odporne na uszkodzenia. Karbon jest sprężysty. Nie tylko chłonie wibracje, ale i potrafi bronić się przed uderzeniami np. kamieni. Dlatego coraz częściej znajduje zastosowanie nawet w rowerach zjazdowych czy przeznaczonych do bardzo agresywnej jazdy.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top