Licznik rowerowy – zbędny gadżet czy pomocny sprzęt?

31

Maj 2017

Kiedy zaczynamy traktować kolarstwo jako sport przychodzi moment w którym chcemy zmierzyć postęp swoich treningów. Pomiar prędkości, kadencji, mocy – jaki jest sens kontrolowania tego typu parametrów? Jak licznik rowerowy może pomóc w budowaniu formy?

Jest wiele danych dotyczących treningów jakie możemy analizować. Należy sobie szczerze powiedzieć, iż niektóre z nich przede wszystkim efektownie wyglądają i poprawiają samopoczucie, a nie mają realnego wpływu na kontrolę naszych postępów. Niemniej jednak – obecność licznika w naszym rowerowym życiu może mieć ogromny wpływ na naszą motywację

Licznik rowerowy – rywalizuj sam ze sobą

Trenując dużo i często niestety nie zawsze mamy możliwość jazdy w grupie. Jeżdżąc bardzo dużo samemu każdego kiedyś dopadnie znużenie. Te same trasy, ta sama okolica – to potrafi być na dłuższą metę męczące. Kiedy jednak zaczniemy jeździć w takich warunkach z licznikiem rowerowym nagle pojawia się dodatkowo elementy motywacyjny. Może damy radę ten podjazd podjechać szybciej? Zaplanujemy przejechanie danego dystansu w określonym czasie? Zaawansowane liczniki rowerowe z funkcją GPS takie jak Kross 545GPS pozwalają też wprowadzić zaplanowaną trasę z poziomu komputera, a następnie podążać nią wedle wskazówek licznika.

Kontroluj parametry jazdy

Efektywny trening kolarski wymaga kontroli wielu parametrów jazdy. Prędkość, kadencja, tętno – te dane pozwalają nam na bieżąco sprawdzać jak nasz organizm reaguje na obciążenie. Dzięki nim możemy też zaplanować naprawdę efektywny trening. Nie chodzi przecież tylko o to, aby po prostu jechać przed siebie w nieskończoność. Współczesne teorie treningowe zakładają iż dużo bardziej skuteczny jest trening mniej rozbudowany jeśli chodzi o objętość czasową, za to bardziej intensywny. Do wielu modeli liczników Kross możemy podłączyć bezprzewodowo czujnik tętna HR ANT+ & BL oraz SPEED & CADENCE który pozwoli nam monitorować obciążenie organizmu. Właściwa kadencja czyli prędkość pedałowania to też element niezwykle istotny. Ta właściwa, określana zwykle na poziom około 90 obrotów korbą na minutę pozwala oszczędzać stawy i moc zwiększając jednocześnie wydolność naszych mięśni.

Pomiar mocy – wyższa szkoła jazdy

Zdaniem trenerów kolarskich współpracujących z zawodnikami na najwyższym, profesjonalnym poziomie najbardziej efektywny czynnik pomiarowy to moc. Trudno znaleźć dobrą definicję tego terminu w języku polskim. Moc to nie siła, to nie dynamika ani szybkość. To coś znacznie ważniejszego – zdolność do generowania w określonym czasie odpowiednio dużej ilości Watów, które pozwalają jechać równo i szybko, niezależnie od wiatru czy ukształtowania terenu. To pewna stała – nie chwilowe przyspieszenie czy nagły zryw.

Trening mocy wymaga odpowiedniego urządzenia pomiarowego oraz licznika takiego jak Kross 545GPS.  Dzięki niemu będziemy mogli ustalić pewien określony poziom obciążenia w jednostce czasu i obserwować na liczniku czy udaje nam się go utrzymywać.

Dobry licznik rowerowy to bez wątpienia niezwykle ważny krok w stronę budowy kolarskiej formy. Nawet najprostsze modele pozwolą nam znacznie bardziej efektywnie wykorzystywać każdy kilometr przejechany na rowerze.

 

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top