Jak być bezpiecznym i widocznym na rowerze jesienią?

23

Wrz 2019

Krótszy dzień, więcej deszczu, mniej światła – chociaż wszyscy liczymy na długą i piękną złotą polską jesień, to jednak musimy też przygotować się na powyższe niedogodności. W takich warunkach kluczem do bezpieczeństwa na rowerze będzie zadbanie o odpowiednią widoczność.

W dzisiejszych czasach dla coraz większej grupy rowerzystów sezon trwa cały rok. Nie rezygnujemy z roweru zarówno sportowo, jak i komunikacyjnie. Świetnie widać to po intensywnym ruchu na ścieżkach rowerowych także jesienią i zimą.

Niestety te tradycyjnie mniej rowerowe pory roku stawiają przed nami szereg wyzwań z których kluczowym jest oczywiście bezpieczeństwo. Z jednej strony czyhają na nas śliskie drogi, z drugiej gorsza widoczność. Nasze bezpieczeństwo w takich warunkach w dużej mierze zależy od nas samych i to my musimy zadbać o to, abyśmy byli jak najlepiej widoczni i sami widzieli jak najwięcej.

Daj się zauważyć

W miejskich warunkach zdecydowanie ważniejszym niż moc naszych lampek jest to, jak to my jesteśmy widzialni dla innych uczestników ruchu. Z punktu widzenia rowerzysty w mieście latarnie i inne źródła światła sprawiają, że nie musimy zmagać się z kompletnymi ciemnościami. Jednak feeria świateł i rozbłysków sprawia, że dużo łatwiej jest nas w ruchu nie dostrzec.

Wszystko zaczyna się od niezbędnego minimum, czyli przepisów Ustawy o ruchy drogowym. Pamiętajmy, że nasz rower musi być wyposażony w lampkę przednią i tylną emitujące światło, ale także światło odbijającą, czyli posiadającą popularny odblask. Możesz wybrać lampkę z bogatej oferty akcesoriów Kross. Przepisy regulują, że lampki muszą znajdować się na rowerze. Lampka na kasku bardzo poprawia komfort jazdy w terenie i poza drogami publicznymi, jednak pamiętajmy o tym, że jeśli poza „czołówką” nie będziemy mieć też przedniej i tylnej lampki na rowerze, to narażamy się na mandat.

Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy na drodze sami. Unikajmy lampek, które nie mają homologacji dopuszczającej użytkowanie na drogach. Popularne i bardzo mocne latarki taktyczne nawet jeśli wyposażono je w uchwyt do mocowania na rowerze emitują prostą wiązkę światła, która wyjątkowo skutecznie oślepia innych uczestników ruchu. Dobra lampka rowerowa musi kierować światło przed rower, a nie oświetlać okoliczne budynki do wysokości trzeciego piętra.

Nie tylko lampki

Aktywne oświetlenie rowerowe to tylko podstawa. Zadbajmy też o dodatkowe odblaski i elementy roweru, które poprawiają naszą widoczność. Możemy zastosować np. opony rowerowe ze specjalnym, fluorescencyjnym bokiem. Chodzi o to, abyśmy byli widoczni z każdego kierunku, co przyda się np. podczas zmiany kierunku ruchu, albo przejeżdżaniu przez skrzyżowania.

Bardzo ważna jest jasna odzież i kask. Wiele badań pokazuje, że samochody i motocykle w jasnych kolorach rzadziej ulegają wypadkom. Podobnie ma to miejsce w przypadku rowerów. Nawet jeśli lubimy „mroczne” kolory, to warto poświęcić nieco naszego stylu w imię poprawy bezpieczeństwa. Warto mieć pod ręką, np. odblaskową kamizelkę Kross Brolly Vest. W dzisiejszych czasach łatwo znaleźć odzież rowerową także w stonowanych kolorach, która posiada specjalne odblaskowe aplikacje, widoczne dopiero wtedy, kiedy oświetlimy je sztucznym światłem.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top