5 korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym

17

Maj 2018

Wokół eBike’ów narosło wiele mitów i półprawd. Często można spotkać opinie, że taki rower działa jak skuter i jedzie sam. Inne nieporozumienie to przekonanie, że powstał z myślą tylko o osobach starszych oraz niedomagających fizycznie. W tym wpisie przedstawię podstawowe właściwości „elektryków”, które dają mu przewagę nad tradycyjnymi dwoma kółkami i stanowią świetną alternatywę dla auta i transportu publicznego.

Wsparcie elektryczne przyda się zarówno w mieście, jak i na wsi czy w lesie albo górach. Pamiętajmy, że eBike zaoferuje nam wszystkie emocje, które tak kochamy podczas jazdy na rowerze. Stać go jednak na znacznie więcej. Wyliczmy po kolei jego zalety:

1) Wszechstronność i wygoda

Codzienne względy praktyczne stanowią wyjątkowo mocny argument. Dzięki baterii o dużej pojemności na rowerze elektrycznym można pojechać na szybkie zakupy do centrum handlowego, jak i na naprawdę długą wycieczkę poza miasto. Bez katowania organizmu, a zasięg wynosi w niektórych przypadkach nawet do 150 km. W dodatku w modelach z bagażnikiem bez problemu zawiesimy na nim sakwy. A co gdy wyczerpie się akumulator? Z eBike’a można wtedy przecież korzystać jak ze zwykłych dwóch kółek, aż trafimy do najbliższego miejsca, gdzie znajdziemy gniazdko elektryczne. Bo baterię ładuje się jak tę w telefonie komórkowym. W dodatku wiele modeli może się pochwalić opcją Walk Assist, wspomagającą przy konieczności prowadzenia naszych dwóch kółek.

2) Dasz radę pomimo gorszej formy

Posłużę się przykładem swojego kolegi. Ten rowerowy maniak ze względu na aktywny tryb życia zaliczył niejeden poważny uraz fizyczny, lubiący czasami o sobie przypomnieć. Generalnie jest w świetnej kondycji, ale czasami odzywa się kontuzjowane kolano lub bolą go plecy, ale nie chce w tym czasie kompletnie rezygnować z rowerowych wycieczek. Idealną propozycją okazał się w takiej sytuacji eBike. Spodobała mu się możliwość dalszego kręcenia korbą bez znaczącego obciążania stawów oraz nadwerężania ścięgien czy mięśni. Jazda jest zwyczajnie znacznie lżejsza i dlatego ten znajomy wskakuje na „elektryka” równie często jak na swój ukochany rower górski.

3) Budowanie kondycji

Dotyczy to w szczególności osób w starszym wieku, które kochają kręcić kolejne kilometry, ale ich zdrowie już nie pozwala na regularne szalenie na tradycyjnych dwóch kółkach. Warto więc pomyśleć o przesiadce na wersję „light”, zapewniającą wsparcie silnika elektrycznego. Dzięki temu nadal można pracować nad swoją kondycją i poprawą zdrowia bez ryzyka przeszarżowania oraz kontuzji.

4) Zapomnij o wyrzutach sumienia

Mowa oczywiście o zatruwaniu środowiska. Ekologiczność roweru elektrycznego to atut istotny w kontekście alternatywy dla samochodu czy komunikacji publicznej. Jazda na eBike’u oznacza brak spalin i zanieczyszczania powietrza.

5) Sprawność jazdy

Wiosną i latem w mieście przewaga eBike’a nad innymi środami transportu jest wręcz miażdżąca, szczególnie przy dojeżdżaniu do szkoły albo pracy. Wsiadając na dwa kółka z doładowaniem, oszczędzamy mnóstwo czasu, który poświęcilibyśmy na stanie w korkach w aucie albo komunikacji publicznej. Zapomnijmy też o tłoku w autobusie lub tramwaju i związanej z tym wiecznej walce o oddech. W dodatku dzięki lżejszej jeździe nie zmęczymy się i po zejściu z roweru nie musimy przebierać przepoconych ciuchów.

 

Top