27,5 czy 29 cali – który rozmiar wybrać?

5

Lip 2017

Współczesne rowery górskie dają nam wyjątkowe możliwości dopasowania do naszych preferencji. Nie chodzi już tylko o rozmiar ramy – możemy także wybierać pomiędzy różnymi wielkościami kół. 27,5 czy 29 cali. Decyzja o tym, który rozmiar wybrać zależy od  naszego stylu jazdy i preferencji.

Jeśli ostatnich kilka lat zupełnie nie interesowaliśmy się rowerami, a nasza wiedza o kolarstwie górskim utknęła gdzieś w początkach XX wieku – czeka nas nie lada szok. W końcu kiedyś wszystko było proste. Tak zwane duże koła 28 cali zarezerwowane były dla rowerów szosowych i trekkingowych, a popularne górale jeździły na mniejszych 26.

Jakiś czas temu wszystko się zmieniło. Nowe rozwiązana, technologie i materiały otworzyły zupełnie nowe pole manewru dla projektantów rowerów. Chęć tworzenia konstrukcji szybszych, o większych możliwościach sprawiły, iż zainteresowano się tematem rozmiaru kół. Na drodze kolejnych eksperymentów ustalono, że większa średnica kół pozwala na poprawę osiągów w terenie i przeskoczenie ograniczeń które długi czas wydawały się nie do pokonania. Większe znaczy szybsze – czy naprawdę zawsze tak jest?

29 cali – jeśli myślisz o wyścigach

Pierwszym co trzeba sobie powiedzieć w przypadku kół 29 cali jest fakt, iż to rozwiązanie wcale nie są takie nowe. 29 cali – ta liczba nie jest do końca prawdziwa. Tak naprawdę średnica obręczy tych kół wynosi 28 cali, jest więc dokładnie taka sama jak w Twoim starym rowerze trekkingowym lub szosowym. Dopiero założenie na takie koła dużych opon MTB powoduje wzrost średnicy do wartości która skłoniła projektantów do użycia zupełnie nowej nazwy.

Po co w ogóle tak duże koła w rowerze górskim? Zasada jest prosta – większa średnica oznacza, że koło dużo łatwiej pokonuje przeszkody. Niezależnie od tego czy chodzi o leżące na trasie kamienie , czy drewniany próg większe koło przetoczy się szybciej. Jeśli nawierzchnia jest bardziej wyboista, jest na niej dużo korzeni – koło 29 cali prowadzi się odczuwalnie łagodniej i stabilniej mniej wytracając prędkość. Większa średnica to też większa powierzchnia styku gumy z nawierzchnią – a więc lepsza przyczepność.

Koła 29 są idealnym rozwiązaniem, jeśli szukamy roweru do wyścigów jak w przypadku modeli Kross Level B. Są też doskonałym rozwiązaniem dla osób o większym wzroście poszukujących wygodnego roweru rekreacyjnego takiego jak seria Kross Hexagon B. Jeśli jednak interesuje nas przede wszystkim zwrotność i zabawa na szlaku – przechodzimy do kół 27.5 cala, zwanych także 650b.

Zabawa na szlaku – 27.5 cala

27.5 cala to kolejny rozmiar kół który dokonał prawdziwej rewolucji na rynku. To właśnie o tych kołach mówi się, iż ostatecznie zamknęły rozdział w historii pt. 26 cali. Są odczuwalnie mniejsze niż 29 cali oferując mniejszą wagę i więcej zwrotności, a przy tym zachowują pewne cechy większych kół, pozwalając na bardziej stabilną jazdę w terenie niż stary, mały rozmiar.

Koła 27.5 cala szczególnie upodobali sobie projektanci rowerów enduro i trail czyli tych, w których najbardziej liczy się przyjemność z jazdy i zabawa na szlaku.  Mniejsza średnica w tym przypadku oznacza mniejszą bezwładność i większą zwrotność – docenimy to szczególnie na bardzo krętych i ciasnych trasach.

Mniejszy rozmiar kół dobrze sprawdza się też w przypadku osób o mniejszym wzroście i bardziej drobnej budowie. Zwłaszcza w przypadku tańszych rowerów koła 27.5 cala pozwalają na pewną oszczędność na wadze, zmniejszając masę rotowaną – która ma kluczowe znaczenie jeśli mówimy o dynamice, przyspieszaniu i hamowaniu naszego roweru.

Top