27,5 czy 29 cali – który rozmiar wybrać?

5

Lip 2017

Współczesne rowery górskie dają nam wyjątkowe możliwości dopasowania do naszych preferencji. Nie chodzi już tylko o rozmiar ramy – możemy także wybierać pomiędzy różnymi wielkościami kół. 27,5 czy 29 cali. Decyzja o tym, który rozmiar wybrać zależy od  naszego stylu jazdy i preferencji.

Jeśli ostatnich kilka lat zupełnie nie interesowaliśmy się rowerami, a nasza wiedza o kolarstwie górskim utknęła gdzieś w początkach XX wieku – czeka nas nie lada szok. W końcu kiedyś wszystko było proste. Tak zwane duże koła 28 cali zarezerwowane były dla rowerów szosowych i trekkingowych, a popularne górale jeździły na mniejszych 26.

Jakiś czas temu wszystko się zmieniło. Nowe rozwiązana, technologie i materiały otworzyły zupełnie nowe pole manewru dla projektantów rowerów. Chęć tworzenia konstrukcji szybszych, o większych możliwościach sprawiły, iż zainteresowano się tematem rozmiaru kół. Na drodze kolejnych eksperymentów ustalono, że większa średnica kół pozwala na poprawę osiągów w terenie i przeskoczenie ograniczeń które długi czas wydawały się nie do pokonania. Większe znaczy szybsze – czy naprawdę zawsze tak jest?

29 cali – jeśli myślisz o wyścigach

Pierwszym co trzeba sobie powiedzieć w przypadku kół 29 cali jest fakt, iż to rozwiązanie wcale nie są takie nowe. 29 cali – ta liczba nie jest do końca prawdziwa. Tak naprawdę średnica obręczy tych kół wynosi 28 cali, jest więc dokładnie taka sama jak w Twoim starym rowerze trekkingowym lub szosowym. Dopiero założenie na takie koła dużych opon MTB powoduje wzrost średnicy do wartości która skłoniła projektantów do użycia zupełnie nowej nazwy.

Po co w ogóle tak duże koła w rowerze górskim? Zasada jest prosta – większa średnica oznacza, że koło dużo łatwiej pokonuje przeszkody. Niezależnie od tego czy chodzi o leżące na trasie kamienie , czy drewniany próg większe koło przetoczy się szybciej. Jeśli nawierzchnia jest bardziej wyboista, jest na niej dużo korzeni – koło 29 cali prowadzi się odczuwalnie łagodniej i stabilniej mniej wytracając prędkość. Większa średnica to też większa powierzchnia styku gumy z nawierzchnią – a więc lepsza przyczepność.

Koła 29 są idealnym rozwiązaniem, jeśli szukamy roweru do wyścigów jak w przypadku modeli Kross Level B. Są też doskonałym rozwiązaniem dla osób o większym wzroście poszukujących wygodnego roweru rekreacyjnego takiego jak seria Kross Hexagon B. Jeśli jednak interesuje nas przede wszystkim zwrotność i zabawa na szlaku – przechodzimy do kół 27.5 cala, zwanych także 650b.

Zabawa na szlaku – 27.5 cala

27.5 cala to kolejny rozmiar kół który dokonał prawdziwej rewolucji na rynku. To właśnie o tych kołach mówi się, iż ostatecznie zamknęły rozdział w historii pt. 26 cali. Są odczuwalnie mniejsze niż 29 cali oferując mniejszą wagę i więcej zwrotności, a przy tym zachowują pewne cechy większych kół, pozwalając na bardziej stabilną jazdę w terenie niż stary, mały rozmiar.

Koła 27.5 cala szczególnie upodobali sobie projektanci rowerów enduro i trail czyli tych, w których najbardziej liczy się przyjemność z jazdy i zabawa na szlaku.  Mniejsza średnica w tym przypadku oznacza mniejszą bezwładność i większą zwrotność – docenimy to szczególnie na bardzo krętych i ciasnych trasach.

Mniejszy rozmiar kół dobrze sprawdza się też w przypadku osób o mniejszym wzroście i bardziej drobnej budowie. Zwłaszcza w przypadku tańszych rowerów koła 27.5 cala pozwalają na pewną oszczędność na wadze, zmniejszając masę rotowaną – która ma kluczowe znaczenie jeśli mówimy o dynamice, przyspieszaniu i hamowaniu naszego roweru.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Top